IMG 20250504 201947770 HDR2 6fc9edfc1de540e59588a3545e2ac21c scaled

Topi

Miksi päätit kokeilla raakaa ruokaa lemmikillesi? Mistä sait tietoa?

Koiralle oli jo vuosia aina silloin tällöin ostettu raakaruokaa samalla kun käytiin eläinkaupassa ja myöhemmin kiinnostuin koiran luonnollisemmasta ja vähemmän teollisesta ruokinnasta, joten aloitin raakaruokinnan. Etsin tietoa raakaruoka firmojen sivustoilta sekä esimerkiksi mustin ja mirrin tai eläinlääkäreiden nettisivuilta artikkeleista.

 

Kuinka itse koit raakaruokinnan? Oliko se helppoa vai työlästä? Onko sinulla vinkkejä muille?

Helppoa, vinkiksi että valmis ateriat on tosi helppoja ja oikeasti hyvä tapa raakaruokintaan.

 

Huomasitko lemmikissäsi muutoksia uuden ruokavalion myötä?

Kyllä, koira pysyi paremmassa kunnossa, ei enää närästystä ja suolisto toimii hyvin, turkki ei ole yhtä rasvainen.

 

Miten paljon vaihtelet eri ainesosia/tuotteita?

Koira saa sensitive (kana kalkkuna) täysravintoa ja naudanlihaa (sisäelimiä, maksaa yms yleensä mukana)+omat lisät, jakauma vaihtelee viikosta. Koira ei kestä riistaa tai sikaa, joten suurempi vaihtelu ei ole mahdollista.

 

Annatko jotain lihojen, sisäelimien ja luiden lisäksi. Mitä ja miksi?

Puolukoita (tukemaan vanhan koiran virtsateitä ja lisävitamiineja), niveliä tukevaa jauhetta (koiralla eläinlääkkärin suositus tähän) sekä lohiöljyä.