Lizzy
Varför valde du att prova råfoder till ditt husdjur? Var fick du information ifrån?
Vi har råutfodrat i över 10 år och när vi nu köpte in en ny kattunge var det givet att även hon skulle råutfodras – även om hon var uppfödd på torrisar.
Hur upplevde du råfodringen? Var det enkelt eller krävande? Har du några tips till andra?
Med Lizzy var det lätt. Vi började med 75/25 med hennes tidigare mat och gul Mush. Då hon först åt upp Mushen och lämnade torrisarna var det inte värre än att byta ut allt och servera Mush gul på 100%. Annars brukar det vara bäst att göra en långsam övergång till ny mat, men det är individuellt hur snabbt det kan gå. Inga problem med magen eller något annat för Lizzy.
Observerade du några förändringar hos ditt husdjur efter att ha bytt kost?
Ja! Hon utvecklade en mycket bättre muskulatur, päls och – på gott och ont – än mer energi. Burmor ska ha en tydlig muskulatur och på 3 veckor hade hon lagt på sig 400 gram muskler. Det går att se förändringen på bilderna. Där den första är när Lizzy kom hem till oss och den senare en dryg månad senare.
Hur mycket varierar du olika ingredienser/produkter?
När vi har kattungar hemma sker variationen i vad vi serverar som extra (kycklingvingar, halsar, hjärtan etc) en hel del, men basen brukar vara Mush gul de första månaderna. Sen får de även smaka vit och rosa.
Ger du något utöver kött, inälvor och ben? Vad och varför?
Nej, det behövs inte för Lizzys del.